
A műtét
A vastagbél daganat műtétei esetén a cél a daganatos bélszakasz és a hozzá tartozó nyirokcsomók eltávolítása, és az ép bélvégek egyesítése. Attól függően, hogy a daganat melyik területén helyezkedik el a vastagbélnek, különböző műtéti típusokat kell végeznünk.
A vastagbél daganatinak műtéti stratégiája két részre osztható: Egyikbe a vastagbél daganatok miatti beavatkozások sorolhatóak, melyek esetében a műtéti megoldás az elsődleges, és a másikra, a végbél daganataira, amelyek esetében a daganat kiterjedtségétől függően az elsődleges a műtéti megoldás, vagy egy úgynevezett kombinált sugár- és kemoterápiás kezelést követőn javasolt a műtét elvégzése.
A vastagbél jobb felének daganatai esetén a tünetek sokkal alattomosabbak, az itt elhelyezedő daganatok gyakran szűrővizsgálatok során kerülnek felismerésre, tünetei lehetnek sápadtság, vérszegénység, vérszéklés, étványtalanság, húsundor, tapintható idegenszövet a jobb hasfélban. A tünetek gyakran már a környezet beszűréséből származnak,a vese, vesevezeték, nyombél, hasfal rátöréséből fakadhatnak. A vastagbél bal felének daganataira sokszor fogyás, véres székürítés, frissen megjelent székrekedéses panaszok, lágyéksérvek megjelenése hívják fel a figyelmet. Minden esetben, amikor ilyen tünetek jelentkeznek szükséges a beteg vastagbél kivizsgálása, kolonoszkópia végzése daganat szűrése céljából.
Műtéti típusok
A coecum (vakbél) daganatainak műtéte: Ezekben a daganat fajtákban a vastagbél jobb felének eltávolítása szükséges, mert így válik eltávolíthatóvá a hozzá tartózó nyirokcsomó rendszer is. A daganatos bélszakasz eltávolítása után az ép szakaszokat szájaztatjuk össze általában kézzel készített bélvarrattal, mely egy nem felszívódó fonallal történik. A vastagbél ekkora szakaszának eltávolítása jelentős problémát nem jelent a bél működése szempontjából, a vastagbél funkciója kielégítő marad.
A felszálló vastagbél daganatai: Ilyenkor is a jobb vastagbél szakasz eltávolítása szükséges, de a haránt vastagbél felének eltávolításával együtt, mert a hozzá tartozó nyirokrendszer kiterjedtebb lehet. A daganatos bélszakasz eltávolítása után az ép szakaszokat szájaztatjuk össze általában kézzel készített bélvarrattal, mely egy nem felszívódó fonallal történik. A vastagbél ekkora szakaszának eltávolítása jelentős problémát nem jelent a bél működése szempontjából, a vastagbél funkciója kielégítő marad.
A haránt vastagbél daganatai: Lehetséges csupán az érintett vastagbél szakasz eltávolítása, de szükséges lehet a jobb, vagy bal vastagbél területének kiterjesztett eltávolítása is a daganat pontos elhelyezkedésétől és megnagyobbodott, esetleg áttétes nyirokcsomók kiterjedésétől függően. A daganatos bélszakasz eltávolítása után az ép szakaszokat szájaztatjuk össze általában kézzel készített bélvarrattal, mely egy nem felszívódó fonallal történik. A vastagbél ekkora szakaszának eltávolítása jelentős problémát nem jelent a bél működése szempontjából, a vastagbél funkciója kielégítő marad.
A leszálló vastagbél daganatai: A vastagbél bal felének eltávolítása mellett akár szükséges lehet a lép kivétele is akár műtét technikai nehézség, akár daganatos ráterjedtség miatt is. Ezeknél a műtéteknél is igaz az, hogy a daganatos bélszakasz eltávolítása után az ép szakaszokat szájaztatjuk össze általában kézzel készített bélvarrattal, mely egy nem felszívódó fonallal történik. A vastagbél ekkora szakaszának eltávolítása jelentős problémát nem jelent a bél működése szempontjából, a vastagbél funkciója kielégítő marad.
A szigmabél daganatai: A daganatos bélszakasz biztonsági zónákkal történő együttes eltávolításán kívül szükség lehet a szigmabél és a végbél felső szakaszának eltávolítására is. Ezeknek a műtéteknek egy részéhez szükségessé válhat varrógépek használata is. Ezen szakaszon elhelyezkedő daganatok esetén tehát,- függően a daganat helyzetétől-, sokszor csak a műtét alatt dönthető el a helyes műtéti módszer.
A végbél daganatai: A daganat elhelyezkedésétől függően végbél záróizom megtartó, vagy a záróizomzatot is eltávolító műtétet végzünk. Ez a daganat helyzetétől, a kiterjedésétől és a műtét előtt végzett sugár-, és kemoterápiát követő választól kell függővé tenni. Ezek során a műtétek során szinte minden esetben jól használhatóak a modern sebészeti vérzéscsillapító eszközök, vágóeszközök és a vágó-varró gépek. A daganat pontos elhelyezkedésének, kiterjedtségének pontos műtét előtti felmérése elengedhetetlen, ugyanis ennek a szakasznak a műtétei során a leginkább várható műtét alatti technikai nehézség, műtét utáni szövődmény, varratelégtelenség. Ezen műtétek egy részénél szükségessé válhat a vékonybél, vagy vastagbél ideiglenes kivezetése, még abban az esetben is, ha a műtét sikeres, tehát a daganat eltávolításra került. A végbél daganatainak egy részénél a daganat csak a záróizomzattal együtt távolítható el, ilyen esetekben a végleges bélkivezetés válhat szükségessé.
![]() Kivizsgálás, felkésztítés |
![]() A műtét |
![]() Laparoszkópia |
![]() Mit vigyek a kórházba |
![]() Műtét utáni ellenőrzés |
![]() Diétás tanácsok |